2015. január 26. hétfő, 10:11
Az Európai Bizottság 2015-ös munkatervéről szóló szavazatmagyarázata során Morvai Krisztina rámutatott: annak eldöntésekor, hogy melyik párt jelentését szavazza meg, "perdöntő" volt, hogy milyen álláspontot fogalmaznak meg az EU-USA közötti szabadkereskedelmi megállapodásról (TTIP). A Szájer József és Lara Comi képviselők által jegyzett néppárti jelentés meleg szavakkal üdvözli e szabadkereskedelmi megállapodást, tehát megszavazása "kiesett". (Furcsa ellentmondás ugyanakkor, hogy otthon, Magyarországon a kormánypártok egyre kritikusabb hangot ütnek meg a TTIP-pel kapcsolatban, jó okkal). Morvai idézte az északi baloldal jelentését, amely viszont követeli a TTIP tárgyalások titkosságának azonnali megszüntetését, az összes dokumentum hozzáférhetővé tételét a képviselők és a polgárok számára. Szereti vagy nem szereti a Fidesz az EU-USA szabadkereskedelmi megállapodást?
2015. január 23. péntek, 17:02
Morvai Krisztina kérdése az EU soros elnökségéhez - a munkaügyekben illetékes lett miniszterhez, s a miniszter válasza, valamint a kialakult vita folytatása.
2015. január 22. csütörtök, 17:43
Morvai Krisztina az Európai Parlament plenáris ülésének az oroszországi emberi jogi helyzetről szóló vitáján rámutatott: ahogy Budaházy György és más, a hatalommal szembeszálló "polgárjogi/szabadságjogi harcosok" emberi jogainak védelméért kiállt, természetesen hasonlóképp tenne az állítólag korrupcióellenes tevékenysége és nézetei miatt bebörtönzött Alekszej Navalnij esetében is. A bökkenő csak az, hogy az előterjesztett parlamenti jelentés nem is rejti véka alá, hogy fő célja az Unió oroszellenességének megerősítése. Az emberi jogok túl fontosak ahhoz, hogy védelmük egy - amúgy erősen kifogásolható - politikai célnak rendelődjön alá. A felvételen Morvai Krisztina felszólalása látható.
2015. január 21. szerda, 15:11
Az 500 millió lakosú Európai Unióban igen sokan szenvednek a jogfosztottságtól. Jogaik érvényesítését néhány más fontos tisztségviselő mellett az európai ombudsman védi és garantálja. Lehetséges, hogy egy ilyen komoly jogászi pozícióban mindenfajta jogi előtanulmány nélkül működhet valaki? Úgy tűnik, igen, s aki az Európai Parlament részéről a jelentést ellenőrzi és értékeli, szintén jogi végzettség nélküli ember. Morvai Krisztina felszólalása az Európai Parlament januári plenáris üléséről.
2015. január 19. hétfő, 10:27
Morvai Krisztina az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén, 2015. január 14-én átadta a parlament elnökségének, valamint Federica Mogherini külügyi főképviselőnek azon emberi jogi dokumentumok gyűjteményét, amelyek az őshonos nemzeti közösségekhez tartozó emberek - így a kárpátaljai magyarok - egyéni és kollektív jogait előírják és biztosítják. Felkérte az uniós vezetőket, hogy az Ukrajnával történő tárgyalások során hívják fel a figyelmet arra, hogy az EU társult államaként kötelesek a nemzetközi illetve európai emberi jogi normákat tiszteletben tartani. Az átadott dokumentumok itt letölthetőek: ENSZ-nyilatkozat az őshonos népek jogairól Európa Tanács, Gross-jelentés Európa Tanács Schuster-jelentés Európa Tanács, Kalmár-jelentés Európa Tanács Keretegyezmény a nemzeti kisebbségek védelméről (Angolul, Magyarul) Az Európai Parlament 2014. február 27‐i állásfoglalása az alapvető jogok helyzetéről az Európai Unióban Morvai rákérdezett arra is: van-e akadálya, hogy az Európai Parlament részt vegyen abban a független nemzetközi vizsgálóbizottságban, amelynek megalakítását az orosz parlament kezdeményezte a dél-kelet ukrajnai civil lakosság ellen elkövetett súlyos bűncselekmények kivizsgálására, az ezzel kapcsolatos tényfeltárásra. Krisztina hangsúlyozta, hogy ez utóbbi is emberi jogi természetű kérdés, s nem politikai. Ennek ellenére, kérdésére választ nem kapott. A felvételen láthatóak azok a fontos pillanatok, amikor Morvai Krisztina az Unió vezetőinek átadja a kárpátaljai magyarok jogvédelmére vonatkozó nemzetközi emberi jogi normagyűjteményt.
2015. január 16. péntek, 17:28
(Nyugat-)Európai emberek milliói tombolnak az újságárusoknál, hogy hozzájussanak a muzulmán és a keresztény vallást durván gyalázó karikatúrákhoz. Ellensége-e a szólásszabadságnak, sajtószabadságnak és más emberi jogoknak az, aki nem pártolja ezt a "mozgalmat"? Mi a különbség a sokkoló tartalom ("content") védelme és a közlés szabadságának védelme között? Morvai Krisztina jogi elemzése, közérthetően, Strassburgból.
2015. január 15. csütörtök, 11:05
A fősodratú pártok (MSZP, Fidesz) képviselői a megszokott besimulós stílusban szólaltak fel az EU soros elnökségének megnyitó vitáján. Az állóvizet Morvai Krisztina kavarta fel, amikor rákérdezett: a Pelczné Gáll Ildikó által joggal dicsért Lettország vajon miért annyival sikeresebb, mint a vele egyidőben csatlakozott Magyarország? Csak nem kevesebbet loptak a rendszerváltozás óta a hazai politikusaik?
2015. január 14. szerda, 15:46
Az EU soros elnökségét megkezdő Lettország miniszterelnöke a következő fél év egyik legfontosabb feladatának nevezte az EU egységesebb szembenállását Oroszországgal. Morvai Krisztina rámutatott: az EU és elnökségének küldetése nem lehet a hidegháborús feszültség szítása. Nyomatékosan megkérte a miniszterelnököt, hogy ehelyett inkább tegyen határozott lépéseket Európa békéjének megőrzésére. Laimdota Straujuma miniszterelnöknő válasza Morvai felvetésére is megtekinthető a felvételen.
2014. december 29. hétfő, 11:11
Ezek a napok az óév sikereinek és kudarcainak összegzésével s az újévi tervek készítésével telnek - bizonyára legtöbbünknek.
A 2014-ben végzett munkámról igyekeztem folyamatosan tájékoztatni Önöket, s természetesen így teszek jövőre is. Terveimmel kapcsolatban kérem, olvassák el az Alfahír portálon nemrégiben megjelent interjút, amely itt található.
Kérem, hogy ha idejük engedi, segítsék munkámat a következő két kérdés megválaszolásával a
Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.
címre küldött válaszaikkal:
- Hogyan értékelik a 2014-ben végzett európai parlamenti képviselői tevékenységemet?
- Egyetértenek-e az interjúban megfogalmazott terveimmel, s milyen tanácsot adnak az ott megírtakon felül a most kezdődő évre?
Előre is köszönöm, hogy megtisztelnek gondolataikkal, és ismételten hálásan köszönöm, hogy szavazataikkal hozzásegítettek ahhoz, hogy európai parlamenti képviselőként szolgálhatom Önöket s hazámat, Magyarországot.
Szívből kívánok Önöknek és Családjuknak az Új Esztendőre jó egészséget, sikereket és sok örömöt!
Hittel, reménnyel, szeretettel, Morvai Krisztina
2014. december 23. kedd, 12:00

Áldott Karácsonyt és Boldog Újesztendőt kívánok sok szeretettel: Krisztina
|
|