Számos bankot egy csöppet sem zavar a devizahitelesek elkeserítő helyzete - változatlanul csalárd technikákkal, erőszakos módszerekkel kívánják újabb áldozataik nyakába varrni hitelkártyáikat, hitelszerződéseiket. Ideje lenne jogszabályi úton alaposan megregulázni az ilyen káros, bűnös magatartásokat- mondta Morvai Krisztina az Európai Parlament ülésén
A kohézióval kapcsolatos jelentésre igennel szavazott Morvai Krisztina EP képviselő, mert természetesen támogatta, hogy annak alapján Magyarország is több pénzhez jut a jövőben. Rámutatott: fontos viszont, hogy a pénzek elosztása világos szabályok szerint, szigorú kontroll alatt történhessen, mert országunk felzárkózását két oldalról is akadályozzák: egyrészt az Unió gyarmatosító neoliberális globalizációs törekvései, másrészt az országon belül az oligarchák pénzéhsége, amelynek ékes példája a földmutyi jelensége.
Huszonöt - többségében cigány származású - ember nyert el egy másfél millió forint összegű pályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szociális Földprogramja keretében. A pályázat célja - egyebek mellett - " a hátrányos helyzetű emberek, elsősorban romák megélhetésének, életminőségének javítása", "a fenntarthatóság megteremtése." A kazincbarcikai huszonöt fős közösség egy addig meg nem művelt, kéthektáros földterületet fordított termővé, zöldségtermesztést és állattenyésztést valósított meg a területen. Fóliasátrat állítottak, és jó minőségű élelmiszert állítottak elő, amellett, hogy szerény, de rendszeres jövedelemhez jutottak, kemény és becsületes munka árán. A vonatkozó jogszabály egyik napról a másikra megváltozott, s megtiltotta a helyi önkormányzatok számára, hogy földet haszonbérbe adjanak. Erre figyelemmel a kazincbarcikai önkormányzat arra kényszerítette a sikeresen dolgozó és gazdálkodó közösséget, hogy saját munkájuk eredményét rombolják le, bontsák le a fóliasátrat és szüntessék meg a gazdálkodást. El tudja-e bárki is képzelni, milyen lehet egy szobrásznak saját kezével szétverni azt az alkotást, amin egy éven át dolgozott, esetleg egy írónak megsemmisíteni saját kéziratát vagy egy háziasszonynak saját kezűleg a szemétbe dobálni a komoly munkával előállított karácsonyi vacsorát? Morvai Krisztina a helyszínen járt, s az érintett emberekkel beszélgetve megerősödött abban a meggyőződésében, hogy a magyarországi cigányságot a "nagypolitika" leginkább szavazatszerző gépezetnek tekinti, továbbá arra szánja, hogy a rájuk tekintettel kapott hatalmas, sokmilliárdos "cigányfelzárkóztatási pénzekkel" a zavarosban halásszon, és haverok, pajtások között azt szétosztogassa. Az érintettek még mindig bizakodnak abban, hogy e megrázó kártevés után, ha más helyszínen is, de folytathatják a munkát, a gazdálkodó, élelemtermelő tevékenységet a megnyert pályázati pénzből. A pályázati pénz ugyanis megvan, de föld nincs. Úgy tűnik, hogy azok, akik a jogszabályt megalkották, teljességgel semmibe vették a Szociális Földprogramban résztvevők helyzetét és érdekeit. A rövid dokumentumfilm célja a figyelemfelhívás és a segélykiáltás közvetítése nehéz helyzetben lévő és dolgozni vágyó roma és magyar emberek részéről. A helyszín ezúttal Kazincbarcika, de ugyanez a megdöbbentő szituáció nyilvánvalóan az ország számos más településén is kialakult, és sürgős korrekcióra vár. A felvételt különösen is ajánljuk Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetője figyelmébe.
Dr. Morvai Krisztina az ügyben a következő levelet írta az illetékesnek, Balog Zoltán Emberi Erőforrás miniszternek:
Tisztelt Balog Zoltán Miniszter Úr!
A Szociális Földprogrammal összefüggő jogszabályváltozással összefüggésben drámai helyzetbe kerültek, s problémájukkal teljességgel magukra maradtak cigányemberek, cigánycsaládok Kazincbarcikán és vélhetően szerte az országban. A helyzetet röviden és érthetően foglalja össze a csatolt, kb. 10 perces dokumentumfilm és a hozzá tartozó cím és leírás, amely e levelem alatt található. Kérem, hogy olvassa el az utóbbit, tekintse meg a filmet, s a lehető leghamarabb találjon megoldást arra, hogy a Szociális Földprogram keretében pályázati pénzt és munkalehetőséget nyert emberek folytathassák tisztességes munkájukat, mezőgazdasági tevékenységüket, s ezzel továbbra is megélhetést biztosíthassanak családjaiknak. Kérem, hogy intézkedéséről szíveskedjen tájékoztatni!
Az embereket minél komolyabb pénzügyi és vállalkozói ismeretekkel vértezzék fel, mert a bankok úton-útfélen csapdába csalják a tudatlan és jóhiszemű polgárokat. A (jövendő) banki ügyfeleket tehát gyerekkortól tanítani, felvilágosítani kellene a bankokat pedig szigorúan szankcionálni, a hiéna-típusú, a fogyasztókat (pl. hitelfelvevőket) csapdába csaló magatartásaikat keményen betiltani. Felháborító, hogy ez utóbbi banki gyakorlatok, a félrevezető hitel-reklámok, becsapó taktikák még a tömeges "devizahiteles"- tragédiák után is virágoznak Magyarországon - mutatott rá Morvai Krisztina EP képviselő.
Az idei tanévben végző egészségügyi szakdolgozók szalagtűző ünnepségén mondott "útravaló" beszédet Morvai Krisztina EP képviselő Miskolcon, a legendás Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakközépiskolában, 2015 novemberében. Bár a beszéd a hivatásukat most kezdő fiatal ápolóknak, mentőápolóknak, csecsemőgondozóknak, gyógymasszőröknek és más szakembereknek szólt, tiszteletadás azok előtt is, akik már hosszú évek óta dolgoznak az egészségügyben - embert próbáló körülmények között, de a betegek iránti szakmai és emberi odaadással.
A családi vállalkozások támogatása mellett tette le voksát Morvai Krisztina a témában tartott EP szavazáson. Rámutatott: ha a családi vállalkozások erősek, akkor az emberek nem csak gazdaságilag, hanem politikailag is függetlenné válnak a mindenkori hatalomtól. Így magabiztosan és bátran merik vállalni a véleményüket, részt vesznek a közéletben. Ez az oka annak, hogy ezt a réteget nem erősíteni, hanem gyengíteni próbálja a mindenkori hatalom - egyes poszt-szocialista országokban.
A Snowden-féle tömeges lehallgatási botrány következményeiről szóló vitában Morvai Krisztina arra keresett választ: elképzelhető-e, hogy választott képviselőket is megfigyelnek, bűncselekmény gyanúja nélkül is a "demokratikus" és "jogállami" Európában.
Morvai Krisztina két korábbi, de még mindig aktuális strasbourgi felszólalása a migrációs helyzetről. Az egyikben a Magyarországgal szembeni folytonos lelkiismeretfurdalás-keltést nehezményezi, a másikban arra mutat rá: sok politikusnak - kivételezett helyzete miatt - semmi nem drága a bevándorlás áraként.
Elképesztő összegeket költ az EU a határokon átivelő, szervezett bűnözés elleni harcra. Mit kap az európai adófizető cserébe? Az embercsempészet, mint a nemzetközi szervezett bünözés egyik legrombolóbb formája napjainkban jobban virágzik, mint bármikor. Erre kért magyarázatot Morvai az Európai Bizottság képviselöjétöl-szokás szerint eredménytelenül, hiszen az illetö a tolmácskészülékét sem használta és robotként, elöre megirt szöveggel reagált a képviselök felvetéseire. Nézzen be az EP szinfalai mögé!
Döntést hozott az Európai Parlament arról, hogy nem exportálhatnak a tagállamok olyan árut, amely halálbüntetés vagy kínzás végrehajtásához használható. Az igazságtalan proxi háborúk is milliók halálát, szenvedését okozzák, s sértik az élethez illetve az emberi méltósághoz való jogot. Ideje lenne tehát az ezzel összefüggő fegyverexportot is betiltani, illetve szigorúan szabályozni, korlátozni - mondta Morvai Krisztina az EP plenáris ülésén.
A 2009-es EP- választások után egy teljesen új hang kerülhetett az európai törvényhozásba a jobbikos képviselők megjelenésével. A filmből az Európai Parlamentben végzett munkámat, küzdelmemet ismerhetik meg kicsit közelebbről.
Ez a film, amelyet munkatársaimmal együtt készítettünk, Budaházy György harcait mutatja be az elmúlt nyolc év diktatúrája ellen. A filmből világos: sokaknak elemi érdeke, hogy Gyuri minél tovább börtönben - és "nyugton"- maradjon.
Aligha gondolná valaki, hogy a XXI. században Magyarországon, egy EU-tagállamban ugyanolyan módszerekkel folytathatnak büntetőeljárásokat "másként gondolkodó" ellenzékiekkel - így Budaházy-ékkal - szemben, mint az ötvenes években.